Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy trzeba ustalić podatek odroczony

19 października 2016 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz

Skutki wyceny nieruchomości inwestycyjnej metodą rynkową nie podlegają uwzględnieniu w rachunku podatkowym. Dlatego może powstać przejściowa różnica między wartością bilansową a podatkową tego składnika aktywów.

Przejściowa różnica między wartością bilansową a podatkową nieruchomości inwestycyjnej wycenianej w wartości rynkowej u osób prawnych, którym nie przysługuje prawo do skorzystania z uproszczenia w tej kwestii, powoduje konieczność utworzenia aktywów lub rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego (art. 37 ust. 1 uor).

Aktywa...

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego, w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego oraz straty podatkowej możliwej do odliczenia, ustalonej przy uwzględnieniu zasady ostrożności i księguje:

Wn „Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego"

Ma „Podatek dochodowy od osób prawnych").

Oznacza to, że aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazuje się w bilansie dopiero wówczas, gdy zgodnie z zasadą ostrożności realne jest założenie, że w następnych okresach sprawozdawczych podmiot osiągnie dochody podatkowe na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10578

Wydanie: 10578

Spis treści
Zamów abonament