Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy tworzymy odpisy aktualizujące należności

19 października 2016 | Ekspert księgowego | Marta Gronos
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

DANE | Kwoty, których spłata przez dłużnika budzi wątpliwość, jest trudna do wyegzekwowania bądź niemożliwa, powinny być wykazywane w bilansie w wartości uwzględniającej stopień prawdopodobieństwa utraty przyszłych korzyści ekonomicznych.

Spółka wykazuje w księgach rachunkowych należność od kontrahenta z tytułu dostawy towarów w kwocie 75 tys. zł brutto. Faktura została wystawiona w marcu i przekazana odbiorcy wraz z towarem. Do końca sierpnia kontrahent nie uregulował należności pomimo przesłanych kilkukrotnie wezwań do zapłaty. Czy w tej sytuacji doszło do utraty wartości posiadanego składnika aktywów? Czy spółka powinna utworzyć odpis aktualizujący należność? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? – pyta czytelnik.

Należności - bez względu na ich rodzaj - należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych na dzień nabycia bądź powstania zgodnie z art. 28 ust. 11 pkt 2 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) według wartości nominalnej, która w przedstawionej sytuacji będzie obejmować przychód ze sprzedaży towarów powiększony o podatek od towarów i usług. Natomiast nie rzadziej niż na dzień bilansowy spółka powinna wycenić posiadane aktywa w sposób, jaki nakazuje art. 28 ust. 1 uor. Spółka ma obowiązek wykazać w sprawozdaniu finansowym należności tytułu dostaw i usług według kwoty wymaganej zapłaty, jednak z zachowaniem zasady ostrożności. Co to oznacza?

Zgodnie z zasadą ostrożności

Wycena należności zgodnie z zasadą ostrożności obliguje spółkę do wykazania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10578

Wydanie: 10578

Spis treści
Zamów abonament