Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy szykują się do ucieczki

19 października 2016 | Prawo | Monika Pogroszewska
źródło: materiały prasowe

pit/cit | Wynajęcie biura za granicą, opłata rachunków i karnet fitness pomogą udowodnić zmianę kraju rezydencji podatkow. monika pogroszewska

Zapowiadane przez rząd zmiany w podatkach, m.in. brak możliwości wyboru 19-proc. stawki liniowej przy wzroście innych nawet do 40 proc., mocno zaniepokoiły przedsiębiorców. Emocje studził we wtorek wicepremier Jarosław Gowin. Uspokajał, że „nie będzie próby podniesienia podatków, zwłaszcza dla małych i średnich firm".

Przedsiębiorców może to nie przekonać.

– Wielu już teraz przenosi biznes do innych państw. Nie mam wątpliwości, że podwyżka podatku z 19 do 40 proc. znacznie przyspieszy ten proces. Zyskają na tym inne kraje – mówi Józef Banach, radca prawny, partner w kancelarii InCorpore.

Zjawisko to potwierdza Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Według niego często wybierane są Czechy i Słowacja oraz kraje bałtyckie.

– Wszystko zależy od skali biznesu i osiąganych zysków. Branża ma mniejsze znaczenie – mówi Kaźmierczak. Dodaje, że do Czech przenoszą się często firmy zlokalizowane na południu Polski oraz te z branży IT czy transportowej.

Zachęty i niższe daniny

Korzyścią są niższe daniny. W Czechach stawka podatku dochodowego wynosi 15 proc., a koszty uzyskania przychodu aż 60 proc. Słowacja oferuje wiele możliwości odliczenia kosztów i VAT, nie ma też podatku od dywidendy wypłacanej wspólnikom spółek. W Estonii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10578

Wydanie: 10578

Spis treści
Zamów abonament