Przybliżanie prawdy
Na filmowy „Wołyń" czekali też wydawcy. Ukazało się więc właśnie kilka ciekawych książek o krwawej historii Kresów.
Pierwsza i najważniejsza to „Nienawiść" Stanisława Srokowskiego, czyli zbiór opowiadań, które stanowiły punkt wyjścia dla Wojciecha Smarzowskiego do napisania scenariusza „Wołynia". Po premierze w 2006 r. wyróżniono je Nagrodą im. Józefa Mackiewicza, a ich kontynuację stanowiły nowele z tomu „Strach" wydane w 2014 r.
Chłopiec patrzy na rzeź
Narratorem opowiadań jest najczęściej Zbynio (czasem powraca jako Stasiu), polski chłopczyk, którego w dziecięcym życiu najbardziej zajmują uroki natury. Do reszty zatraca się, gadając do krów i kóz, bawiąc z psem w budzie, a na widok leśnych zwierząt zapomina o bożym świecie. Przyroda pozwala mu na moment oderwać myśli od okrucieństw.
Znajdziemy u Srokowskiego parę znakomitych nowel, choćby „Anioł i gbur" o braciach Ukraińcach, którzy obrócili się przeciwko sobie, albo „Listy" o inżynierze zmuszonym do pomocy UPA czy „Ruskie", w których w subtelny sposób opisano masakrę radzieckich jeńców.
Jednak większość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta