Przybysze z Europy uczyli Chiny rzeźby
Starożytni greccy rzemieślnicy i artyści pomagali tworzyć słynną terakotową podziemną armię w grobowcu cesarskim sprzed 2200 lat.
Z taką rewelacyjną hipotezą wystąpił prof. Lukas Nickel z Uniwersytetu w Wiedniu. „Jest bardzo prawdopodobne, że rzeźby, które rozkazał wykonać Shi Huang, pierwszy cesarz Chin w III wieku p.n.e., są rezultatem wczesnego kontaktu między Grecją a Chinami. Były to bezpośrednie relacje wcześniejsze o mniej więcej 1500 lat od podróży do Państwa Środka Marco Polo" – napisał on w artykule zamieszczonym w piśmie „Bulletin of the School of Oriental and African Studies".
Każdy inny
Shi Huang pokonał siedem zwaśnionych królestw, tworząc jedno państwo chińskie. Żył w latach 259–210 p.n.e. Odkrycie jego grobowca z podziemną armią, posągami ludzi i koni naturalnej wielkości było dziełem przypadku, w 1974 roku dokonali tego trzej chłopi, kopiąc studnię.
Grobowiec ukryty jest pod sztucznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta