Brexit zamiesza w podatku u źródła
WSPÓŁPRACA | Od 2021 r. można będzie stosować stawki obniżone i zwolnienia z WHT na podstawie UPO zawartej między Polską a Wielką Brytanią.
Brytyjskie przepisy dotyczące zwolnień w podatku u źródła (WHT) stanowią implementację dyrektyw UE. Wielka Brytania po wyjściu z Unii nie będzie musiała ich utrzymać. Z kolei zastosowanie polskich przepisów implementujących dyrektywy unijne zależy od tego, czy Wielka Brytania pozostanie w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Tak czy inaczej, nawet w najgorszym scenariuszu możliwe będzie stosowanie stawek obniżonych i zwolnień z WHT na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) zawartej między Polską a Wielką Brytanią.
Okres przejściowy
Wielka Brytania wystąpiła z UE 31 stycznia br. Od 1 lutego do końca 2020 r. trwać będzie okres przejściowy w relacjach między Wielką Brytanią a Unią. W tym czasie Wielka Brytania nadal będzie traktowana jako państwo członkowskie, z wyłączeniem możliwości udziału w stanowieniu prawa unijnego. Ma to być czas na negocjacje w zakresie treści umowy regulującej warunki współpracy gospodarczej między Wielką Brytanią a Unią.
Polscy płatnicy WHT w przypadku wypłat odsetek, należności licencyjnych oraz dywidend na rzecz brytyjskich podmiotów dokonanych w okresie przejściowym, po spełnieniu określonych warunków, mogą nadal korzystać ze zwolnienia z poboru podatku u źródła (na podstawie przepisów implementujących dyrektywy unijne). Do najważniejszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta