Jaki kraj, takie wymogi dotyczące zaświadczenia
Część krajów unijnych wymaga zaświadczenia A1 nawet w przypadku jednodniowych podróży. Tylko niektóre uznają zaświadczenia uzyskane z opóźnieniem.
Brak konkretnej definicji delegowania na poziomie przepisów unijnych może powodować rozbieżności w stosowaniu przepisów Rozporządzenia UE w poszczególnych państwach członkowskich UE/EOG/Szwajcarii i uznanie za oddelegowanie każdego przypadku wykonywania przez pracownika pracy za granicą, niezależnie od długości jego trwania (nawet jednodniowego).
Tylko niewielka liczba krajów doprecyzowała na gruncie swojego ustawodawstwa wewnętrznego lub praktyki minimalne okresy, dla których wymagają one posiadania zaświadczenia A1 dla pracownika delegowanego na ich terytorium. Dla przykładu w Finlandii i na Cyprze jest to miesiąc. W pozostałych krajach takie zaświadczenia mogą teoretycznie być wymagane nawet w przypadku jednodniowych podróży.
Praktyka wielu krajów wskazuje jednak na to, że ich organy przyjmują pragmatyczne podejście i z reguły nie wymagają zaświadczeń dla osób, które przebywają na ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta