Jaki będzie wpływ na umowy handlowe
PRAWO | Odpowiednie zmiany lub modyfikacje umów pozwolą dalej współpracować z brytyjskimi firmami.
W okresie przejściowym przewidzianym w umowie o odstąpieniu (Withdrawal Bill) prawo unijne będzie obowiązywać w stosunkach dwustronnych do 31 grudnia 2020 r. Po tej dacie, jeśli określone regulacje zostaną zmienione lub uchylone przez prawo brytyjskie, przestaną obowiązywać zapisy traktatów unijnych, w tym prawa i przywileje nimi nadane brytyjskim i unijnym obywatelom. Te zmiany dotkną de facto każdej dziedziny życia społecznego, począwszy od swobody przemieszczania się, po możliwości pracy w Wielkiej Brytanii czy handlu.
Kluczowe zależności
Wpływ brexitu na prawo umów będzie zależał od uzgodnień co do sposobu wyjścia oraz, co ważniejsze, od modelu interakcji i komunikacji między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską.
Teoretycznie obecność Wielkiej Brytanii w UE może przybrać formę podobną do pełnego członkostwa, tzn. utrzymania w mocy obowiązywania dotychczasowych traktatów. Wydaje się to jednak nierealne, biorąc pod uwagę wydane ostatnio wytyczne co do ilości punktów, jakie muszą zebrać imigranci przy uzyskiwaniu pozwolenia na pracę, co jest równoznaczne z likwidacją równego rynku pracy. Możliwa jest też forma członkostwa częściowego, prawdopodobnie w formie członkostwa w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) i Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA).
Jeżeli nastąpi tzw. twardy brexit, będzie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta