Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przerwa w zatrudnieniu wyklucza przeniesienie urlopu

19 marca 2020 | Kadry i Płace | Marcin Rotkiewicz

Pracodawca nie musi wypłacać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop pracownikowi tylko wtedy, gdy zawiera z nim kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu poprzedniej.

- Od 30 lipca 2019 r. przeszłam na emeryturę. Z przysługującego mi urlopu za 2019 r. (26 dni) wykorzystałam cztery dni. Po jednym dniu przerwy, tj. od 31 lipca 2019 r., zostałam ponownie zatrudniona w tym samym zakładzie. 28 czerwca 2019 r. wystosowałam pismo do dyrektora zakładu z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z 29 lipca 2019 r. w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego oraz prośbę o wyrażenie zgody na przeniesienie niewykorzystanego urlopu do wykorzystania w dalszym terminie. 29 lipca 2019 r. otrzymałam pismo z informacją, że strony ustalają co następuje:

1. pracownik oświadcza, że wyraża zgodę na niewypłacenie mu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, do którego nabył prawo w związku z rozwiązaniem umowy o pracę /przejście na emeryturę/ z upływem 29 lipca 2019 r.,

2. uprawnienie do urlopu nabyte przez pracownika za przepracowany okres od 1 stycznia do 29 lipca 2019 r. zostanie zrealizowane w naturze w trakcie kolejnego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej 31 lipca 2019 r.

Jako podstawę prawną podano art. 171 § 3 kodeksu pracy. Ile przysługuje mi dni urlopu od 31 lipca 2019 r.? – pyta czytelniczka.

Dzień przerwy pomiędzy umowami spowodował, że nie mogło nastąpić „przeniesienie" urlopu na kolejną umowę. Niewykorzystany urlop należny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11612

Wydanie: 11612

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament