Cudzoziemcy: aby przedłużyć pobyt, nie trzeba wyjeżdżać z Polski
Obcokrajowcy, którym wkrótce kończy się okres legalnego pobytu w Polsce, mogą przedłużyć wizy, zezwolenia na pobyt czasowy czy zezwolenia na pracę, pomimo ograniczeń w podróżowaniu i w działalności urzędów w Polsce.
Dynamika zdarzeń związanych z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa może powodować poważne utrudnienia dla przebywających i pracujących w Polsce cudzoziemców. Obecna sytuacja, w tym wprowadzony
zakaz wjazdu do Polski, dla większości cudzoziemców powoduje, że przemieszczanie się i powrót z Polski do ojczystych krajów może być dla nich znacznie utrudniony. Ciężej jest również uzyskać wizę do Polski lub przedłużyć ważność aktualnie posiadanych dokumentów, ponieważ polskie ambasady i urzędy administracji publicznej w kraju znacznie ograniczyły liczbę przyjmowanych interesantów.
Jakie działania powinni zatem podjąć cudzoziemcy, którym wkrótce kończy się okres legalnego pobytu w Polsce, a którzy ze względu na wprowadzane ograniczenia lub ze względu na obawę o własne zdrowie nie będą chcieli wyjechać z Polski do swoich krajów?
Rosnące statystyki
Liczba pracujących w Polsce cudzoziemców nieustannie rośnie – według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2019 r. liczba obcokrajowców zgłoszonych do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych wyniosła ponad 651 tys., czyli o ponad 81 tys. więcej niż w 2018 r. Te dane nie obejmują cudzoziemców, którzy nie podlegają zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych, czyli np. tych, którzy do pracy w Polsce są jedynie delegowani przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta