Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Restrykcje i udogodnienia

19 marca 2020 | Moje pieniądze | Ewa Bednarz
Szacuje się, że w Polsce jest 1,3 mln osób, które jak nie pracują, to nie zarabiają, pozostając w bardzo trudnej sytuacji – również bez ubezpieczenia NFZ.
źródło: AFP
Szacuje się, że w Polsce jest 1,3 mln osób, które jak nie pracują, to nie zarabiają, pozostając w bardzo trudnej sytuacji – również bez ubezpieczenia NFZ.

Robimy przegląd już wprowadzonych przez rząd rozwiązań. Codziennie pojawiają się jednak nowe przepisy.

 

Od początku marca obowiązuje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19. Z dnia na dzień przybywa też rozporządzeń, których celem jest ograniczanie rozprzestrzenia się epidemii. Wprowadzają one wiele restrykcji, ale również praw, które warto znać.

Zasiłki dla wybranych

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 ma ograniczać efekty związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i chronić zarówno firmy, jak i pracowników, choć większość pracowników na wiele liczyć nie może. Zwłaszcza że utrudnień już nie brakuje.

Największym z nich, choć w obecnej sytuacji niezbędnym, jest zamknięcie szkół, przedszkoli, żłobków i placówek opiekuńczo-wychowawczych, ponieważ to oznacza zapewnienie opieki ponad 6,8 mln dzieci do 14 lat.

Zgodnie ze specustawą rodzicom i opiekunom dzieci do ósmego roku życia przysługuje zasiłek opiekuńczy, jeśli są objęci ubezpieczeniem chorobowym, tzn. pracownikom, zleceniobiorcom i przedsiębiorcom. Nie przysługują natomiast pracującym na umowy o dzieło, które w wielu firmach są najchętniej podpisywane, ponieważ nie są oskładkowane i generują niższe koszty dla firm. Zleceniobiorcom też nic nie pomoże, jeżeli firma zostaje zamknięta i pracy nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11612

Wydanie: 11612

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament