Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będą zmiany w rozliczeniach VAT

19 marca 2020 | Raporty RZ | Agnieszka Smolińska-Wiśnioch, Marek Bielawski

PROCEDURY | Po okresie przejściowym rozliczenia transakcji jako WNT i WDT zostaną zastąpione przez import i eksport.

 

1 lutego 2020 r. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, jednak dla celów VAT będzie traktowana jak państwo członkowskie jeszcze do 31 grudnia 2020 r. Wprowadzenie okresu przejściowego powoduje, że skutki brexitu będą widoczne w rozliczeniach VAT polskich przedsiębiorców dopiero od 1 stycznia 2021 r. Przy czym umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (dalej: umowa) przewiduje, że do 1 lipca 2020 r. może potencjalnie zostać podjęta decyzja o wydłużeniu okresu przejściowego o rok lub dwa lata. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że podatkowe skutki brexitu będą w znacznej części wyłączone wobec Irlandii Północnej – na tym terytorium w odniesieniu do towarów będą nadal obowiązywać unijne dyrektywy dotyczące VAT.

W kontekście brexitu polscy przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze, że po zakończeniu okresu przejściowego, rozliczenia transakcji towarowych jako wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostaw wewnątrzwspólnotowych zostaną zastąpione przez procedury importu oraz eksportu, bardziej sformalizowane i wymagające większej obsługi administracyjnej. Nie będą także dostępne pewne procedury uproszczone w rozliczeniach VAT, takie jak np. rozliczanie transakcji trójstronnych, co może skutkować koniecznością rejestracji na VAT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11612

Wydanie: 11612

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament