Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złoty: wzlot na zagranicznych skrzydłach

07 marca 1998 | Ekonomia | ZK

Złoty: wzlot na zagranicznych skrzydłach

Zagraniczny apetyt na polskie papiery skarbowe, głównie obligacje, oraz walutowa spekulacja prowadzona także przez polskie banki wzmocniły złotówkę. Przez cały tydzień tempo aprecjacji, mierzone odchyleniem kursu rynkowego PLN od parytetu, utrzymywało się zdecydowanie powyżej 4 proc. W piątek na sesji przekroczyło nawet 4, 8 proc. Na fixingu doszło prawie do 4, 66 proc. Tak mocnego złotego nie notowaliśmy od ponad 2 lat, czyli od końca 1995 r. Bank centralny, podobnie jak tydzień wcześniej, nie interweniował pozostawiając rynkowi określanie kursu. Ingerencji unikał też na fixingu, czyli wtrakcie bezpośrednich transakcji z bankami.

Zdaniem ekspertów finansowych nie ma jednak powodów do obaw. W ocenie Cezarego Józefiaka, członka Rady Polityki Pieniężnej, napływający do polski kapitał ma niezłą strukturę. W wypowiedzi dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1329

Spis treści
Zamów abonament