Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa era w jachtingu

07 marca 1998 | Nauka i Technika | KK

ŻEGLARSTWO

Ten trimaran pobije wszelkierekordy

Nowa era w jachtingu

KRZYSZTOF KOWALSKI

O tym urządzeniu -- właściwie nie wiadomo: pływającym czy latającym -- już krótko informowaliśmy. Nazwano go "Hydroptere". Teraz pora na szczegóły o tym niezwykłym trimaranie, żaglowym trójkadłubowcu skonstruowanym z premedytacją w konkretnym celu: aby pobił wszelkie dotychczasowe rekordy. Jeżeli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, już wkwietniu "Hydroptere" wyruszy z Nowego Jorku, by dotrzeć do Europy, do Cap Lizard w Kornwalii. Równo 10 lat temu Serge Madec na trimaranie "Jet Service" pokonał tę trasę pod żaglami, czyli północny Atlantyk, wrekordowym czasie sześciu dni i trzynastu godzin, osiągając średnią prędkość 18 węzłów, czyli ok. 33, 5 km/ godz.

Lobby

Całe to przedsięwzięcie, jakim było zbudowanie trimaranu można chyba bez emfazy nazwać największą konstrukcyjną przygodą w żeglarstwie XX wieku, zwłaszcza że została w nią zaangażowana najnowocześniejsza technologia.

"Hydroptere" jest swego rodzaju mutantem, skrzyżowaniem wodolotu z jachtem żaglowym. Jego konstruktorami są Marc Van Petteghem, Vincent Lauriot-Prevost i Alain Thebault, przy czym, ten ostatni jest animatorem całej "awantury".

Pomysł takiej jednostki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1329

Spis treści
Zamów abonament