Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Anonim w aktach

07 marca 1998 | Prawo | IL

Prawo do przeglądania, odpisów, notatek i kopii

Anonim w aktach

Anonim włączony do akt, który ma wpływ na toczące się postępowanie, nie może pozbawić strony wglądu do nich tylko z tego powodu, że nie stanowi dowodu. Przepis art. 74 kodeksu postępowania administracyjnego nie daje podstaw do odmowy udostępnienia akt tylko z tego względu, że dokument nie jest dowodem.

Taką tezę sformułował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 września 1997 r. (sygn. I SA/ Ka 298/ 96) , w sprawie ze skargi małżonków Andrzeja i Bożeny P. na postanowienia urzędu i izby skarbowej odmawiające wglądu do dokumentu ujętego w aktach sprawy oraz wydania jego uwierzytelnionego odpisu. Owym dokumentem był właśnie anonim, który stał się faktyczną przyczyną wszczęcia postępowania podatkowego.

W myślart. 73§1 k. p. a. ,mającego zastosowanie w tej sprawie, w każdym stadium postępowania organ administracji państwowej obowiązany jest umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz sporządzanie z nich notatek i odpisów. Natomiast § 2 art. 73 upoważnia stronę do żądania uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów z akt oraz wydania z nich uwierzytelnionych odpisów, jeżeli jest to uzasadnione ważnym interesem strony.

Takie same unormowania zawiera obowiązująca od 1 stycznia 1998 r. ordynacja podatkowa (art. 178) , z tą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1329

Spis treści
Zamów abonament