Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osobowość na zamówienie

07 marca 1998 | Nauka i Technika | ZW

PSYCHIATRIA

Nowe leki psychotropowe będą w stanie przemodelować charakter człowieka

Osobowość na zamówienie

ZBIGNIEW W OJTASIńSKI

Leki przeciwdepresyjne można wykorzystać zarówno w leczeniu chorych, jak i dla zmodyfikowania osobowości zdrowego człowieka, jego charakteru i temperamentu. Wątpliwe, by w przyszłości można było sterować ludźmi, podając im odpowiednie środki farmakologiczne. Niektórzy jednak będą mogli poddać się "psychofarmakologii kosmetycznej", podobnie jak obecnie wiele osób decyduje się na operację plastyczną dla poprawienia urody.

Większość psychiatrów jeszcze niedawno uważała, że wszelkie "pigułki szczęścia" są naukową bzdurą i wymysłem wyłącznie autorów powieści fantastycznonaukowych. Innego zdania jest dr Victor Reus z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Najnowsze wyniki badań opublikowane przez niego w "American Journal of Psychiatry" sugerują, że już po tygodniu, najpóźniej po miesiącu zażywania leków, może się zmienić samopoczucie i zachowanie przynajmniej niektórych ludzi, którzy nigdy nie chorowali na depresję.

Biochemia temperamentu

Uczestniczące w eksperymencie osoby były mniej agresywne i bardziej skłonne do współpracy w rozwiązywaniu postawionych zadań. Wykazywały większą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1329

Spis treści
Zamów abonament