Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

07 marca 1998 | Publicystyka, Opinie | PW

Informacje

Powrót obywateli

Jednym z bardziej haniebnych epizodów w najnowszych dziejach Polski były wydarzenia marcowe z 1968 r. i ich następstwa. W rezultacie nagonki antysemickiej, która towarzyszyła próbie przejęcia władzy w PRL przez tzw. partyzantów, opuściło kraj, jak przypomina Andrzej Paczkowski w książce "Pół wieku dziejów Polski; 1939 -- 1989", około 15 tys. osób narodowości żydowskiej, pochodzenia żydowskiego lub uznanych za Żydów, w tym prawie 700 związanych ze środowiskami naukowymi, artystycznymi, literackimi i dziennikarskimi.

O trzymanie dokumentu uprawniającego do wyjazdu na emigrację łączyło się z koniecznością uzyskania przez zainteresowanych zwolnienia z obywatelstwa polskiego. W ten sposób tysiące osób utraciło obywatelstwo kraju, z którym były, niekiedy od wielu pokoleń, serdecznie związane. Wiele z nich podtrzymuje do dziś kontakty z Polską lub po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1329

Spis treści
Zamów abonament