Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przełomy w chińskiej sztuce

07 marca 1998 | Plus Minus | SW

WYDARZENIE

Wystawa w nowojorskim Muzeum Guggenheima

Przełomy w chińskiej sztuce

SYLWESTER WALCZAK

z Nowego Jorku

Wystawa "Chiny: 5000 lat" w nowojorskim Muzeum Guggenheima nie pretenduje do miana całościowego przeglądu sztuki chińskiej. Jak powiedział jeden z jej kuratorów Sherman Lee, przeglądem takim była londyńska wystawa w Burlington House w 1936 roku. Nowojorska ekspozycja prezentuje pieczołowicie wybrane eksponaty, pokazujące przełomowe i najbardziej twórcze okresy w poszczególnychkategoriach chińskiej sztuki.

Wszystkie 500 eksponatów, które do początku czerwca mogą być oglądane w charakterystycznym budynku autorstwa Franka Lloyda Wrighta przy Piątej Alei i 89 Ulicy, przyjechały tam prosto z Chin. Jest wśród nich wiele przedmiotów odkrytych i odkopanych w ciągu ostatnich 20--30 lat, nigdy dotąd nie prezentowanych poza granicami Chin. Zdaniem dyrektora Muzeum Guggenheima Thomasa Krensa, są to odkrycia na tyle doniosłe, że mogą doprowadzić do poważnej rewizji chińskiej historii sztuki. Zrezygnowano z pierwotnego pomysłu dołączenia do nich obiektów, pozostających w kolekcjach zachodnich muzeów.

Nie tylko Tajwan

Chińska wystawa w Muzeum Guggenheima wywołała wiele kontrowersji. Muzeum to, powołane do życia przede wszystkim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1329

Spis treści
Zamów abonament