Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Traktowano mnie jak śmiesznego moralistę. ..

07 marca 1998 | Świat | BS SP

ROZMOWA

Vaclav Havel, prezydent Republiki Czeskiej

Traktowano mnie jak śmiesznego moralistę. ..

Panie prezydencie, w swoim wystąpieniu z grudnia ubiegłego roku, w którym skrytykował pan stan czeskiego państwa, uznał pan za błąd rozbicie Grupy Wyszehradzkiej. Czy można to naprawić?

V ACLAVH AVELS_ m_ a_ l_ l_ C_ a_ p_ s

Nawet gdybyśmy oto nie zabiegali, zmusi nas do tego nowa sytuacja. Tworzymy trójkę państw, którym zaproponowano członkostwo w NATO. Oczywistym jest, że musimy ze sobą współpracować -- wymieniać doświadczenia, prowadzić wspólnie rozmowy inegocjacje. Dawnego Wyszehradu już nigdy nie będzie. Jego celem było demonstrowanie w sposób jak najbardziej widoczny faktu, że nasze trzy kraje mogą i chcą żyć w zgodnym sąsiedztwie, co nie zawsze w historii się zdarzało. Mieliśmy też wspólne cele -- rozwiązanie Układu Warszawskiego, RWPG czy wyprowadzenie wojsk radzieckich z naszych terytoriów.

Gdy zawaliła się narzucona nam z radzieckiego centrum oficjalna "przyjaźń", trzeba było zademonstrować autentyczne, przyjazne stosunki pomiędzy naszymi demokracjami i połączyć siły do osiągnięcia wspólnych celów. Te czasy już minęły, co nie znaczy, że dzisiaj nie ma już potrzeby współpracy politycznej i że można się ograniczyć do biurokratycznej wymiany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1329

Spis treści
Zamów abonament