Przykute do rondli i dygnitarzy
ŚWIĘTO
Ósmy marca Dzień Kobiet
Przykute do rondli i dygnitarzy
Wyboistą drogę przeszedł Międzynarodowy Dzień Kobiet w Polsce. Zaczynała się życzeniami mobilizacji sił dla "miłej siostry" od "Twojego brata". Na końcu zaś, w zeszłym roku, kobiety dziennikarki z pewnym znużeniem relacjonowały show tylko dla kobiet, w którym atrakcją był męski striptiz. Tak to kapitalizm wdarł się w kultywowane przez socjalizm świeckie święto. Mężczyźni zamienili życzenia na milczące, dynamiczne występy w skąpej odzieży.
Wychować człowieka czułego na krzywdę i niesprawiedliwość
Najpierw było bardzo sierioznie. I to nie w przenośni. Prasa informowała o liczbie kobiet radzieckich z narodowymi i internacjonalistycznymi odznaczeniami i orderami. W 1955 roku "Trybuna Ludu" cytowała KC PZPR: "8 marca jest dla kobiet polskich dniem mobilizacji sił do dalszej twórczej pracy dla rozkwitu kraju i szybkiego wzrostu dobrobytu społeczeństwa, dniem mobilizacji sił do walki o pokój i postęp, o szczęście wszystkich narodów". Rok wcześniej "Express Wieczorny" zamieścił życzenia: "Miła siostro! Z zapałem bierzesz udział w pracy całego narodu -- dla uczczenia Zjazdu Partii Robotniczej, która prowadzi nas wszystkich do nowego życia bez wyzysku, do lepszego jutra. Twój brat". ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta