Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przykute do rondli i dygnitarzy

07 marca 1998 | Styl życia | AF

ŚWIĘTO

Ósmy marca Dzień Kobiet

Przykute do rondli i dygnitarzy

Wyboistą drogę przeszedł Międzynarodowy Dzień Kobiet w Polsce. Zaczynała się życzeniami mobilizacji sił dla "miłej siostry" od "Twojego brata". Na końcu zaś, w zeszłym roku, kobiety dziennikarki z pewnym znużeniem relacjonowały show tylko dla kobiet, w którym atrakcją był męski striptiz. Tak to kapitalizm wdarł się w kultywowane przez socjalizm świeckie święto. Mężczyźni zamienili życzenia na milczące, dynamiczne występy w skąpej odzieży.

Wychować człowieka czułego na krzywdę i niesprawiedliwość

Najpierw było bardzo sierioznie. I to nie w przenośni. Prasa informowała o liczbie kobiet radzieckich z narodowymi i internacjonalistycznymi odznaczeniami i orderami. W 1955 roku "Trybuna Ludu" cytowała KC PZPR: "8 marca jest dla kobiet polskich dniem mobilizacji sił do dalszej twórczej pracy dla rozkwitu kraju i szybkiego wzrostu dobrobytu społeczeństwa, dniem mobilizacji sił do walki o pokój i postęp, o szczęście wszystkich narodów". Rok wcześniej "Express Wieczorny" zamieścił życzenia: "Miła siostro! Z zapałem bierzesz udział w pracy całego narodu -- dla uczczenia Zjazdu Partii Robotniczej, która prowadzi nas wszystkich do nowego życia bez wyzysku, do lepszego jutra. Twój brat". ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1329

Spis treści
Zamów abonament