Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosmiczny znak

07 marca 1998 | Plus Minus | JS

ALBUM

"Krzyż. Symbol i rzeczywistość" Wilhelma Ziehra

Kosmiczny znak

Znak krzyża pojawia się -- w różnorodności form i kształtów -- w kulturach i religiach świata całych tysiącleci. Jest jednym z najstarszych symboli ludzkości. Nie tylko znakiem wiary chrześcijańskiej.

"Dwie przecinające się linie tworzą krzyż, dzięki czemu można określić przestrzeń: lewa -- prawa, góra -- dół, niebo -- ziemia, słońce - księżyc. To właśnie ten kształt sprawił, że krzyż stał się znakiem religijnym na całym świecie. Określa on środek i wskazuje na cztery strony świata. Zawsze wyznacza jakiś porządek, np. środek lub centrum siły i życia, bez względu na to, czy związany jest z wymiarem przestrzennym, czasowym, konkretnym czy abstrakcyjnym" -- tak rozpoczyna swą opowieść o dziejach krzyża Wilhelm Ziehr, autor pięknego albumu, który ostatnio ukazał się wspólnym nakładem jezuickiego Wydawnictwa WAM i Wydawnictwa Naukowego PWN. I przypomina, że już przed 1600 laty św. Grzegorz z Nyssy nazwał krzyż "kosmicznym znakiem wyciśniętym na niebie ina ziemi".

"Krzyż. Symbol i rzeczywistość" Wilhelma Ziehra zawiera bardzo bogaty zestaw kilkuset kolorowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1329

Spis treści
Zamów abonament