Lekcja totalitaryzmu
ROZMOWA
Arcybiskup Józef Życiński: Czasy propagandowego kłamstwa, absurdu i groteski, konsekwentnie wynoszonych na piedestał
Lekcja totalitaryzmu
DOROTA ZAŃKO I JAROSŁAW GOWIN: -- Trudno zbudować demokratyczną przyszłość bez rozliczenia się z totalitarną przeszłością. Dlatego -- paradoksalnie -- dla Polaków z czasem coraz ważniejsza będzie odpowiedź na pytanie, czym właściwie była PRL. Dla jednych -- to państwo z definicji totalitarne, dla innych -- coś w rodzaju Księstwa Warszawskiego, zapewniającego Polsce minimum suwerenności. Czym PRL była w ocenie Księdza Arcybiskupa?
JOZEF ŻYCIŃSKI: Można by zaryzykować określenie: "totalitaryzm z ludzką twarzą". Niewątpliwie totalitaryzm przybierał różne oblicza w historii PRL iten, z którym mieliśmy do czynienia od czasów Gierka, miał postać bardziej cywilizowaną. Ale równocześnie ciągle uznawano teorię walki klas, która dzieliła obywateli na złych i dobrych. Ideologia "przewodniej siły narodu" i "światopoglądu naukowego" stale prowadziła do sytuacji, odbieranych przez dużą część społeczeństwa bardzo boleśnie. Weźmy przykład właśnie zepoki gierkowskiej: podczas słynnej peregrynacji obrazu Matki Boskiej za wszelką cenę starano się utrudniać młodzieży udział w modlitwach. Posunięto się do tego, że zniszczono dekoracje nawet na domu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta