Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekcja totalitaryzmu

07 marca 1998 | Plus Minus | DZ JG

ROZMOWA

Arcybiskup Józef Życiński: Czasy propagandowego kłamstwa, absurdu i groteski, konsekwentnie wynoszonych na piedestał

Lekcja totalitaryzmu

DOROTA ZAŃKO I JAROSŁAW GOWIN: -- Trudno zbudować demokratyczną przyszłość bez rozliczenia się z totalitarną przeszłością. Dlatego -- paradoksalnie -- dla Polaków z czasem coraz ważniejsza będzie odpowiedź na pytanie, czym właściwie była PRL. Dla jednych -- to państwo z definicji totalitarne, dla innych -- coś w rodzaju Księstwa Warszawskiego, zapewniającego Polsce minimum suwerenności. Czym PRL była w ocenie Księdza Arcybiskupa?

JOZEF ŻYCIŃSKI: Można by zaryzykować określenie: "totalitaryzm z ludzką twarzą". Niewątpliwie totalitaryzm przybierał różne oblicza w historii PRL iten, z którym mieliśmy do czynienia od czasów Gierka, miał postać bardziej cywilizowaną. Ale równocześnie ciągle uznawano teorię walki klas, która dzieliła obywateli na złych i dobrych. Ideologia "przewodniej siły narodu" i "światopoglądu naukowego" stale prowadziła do sytuacji, odbieranych przez dużą część społeczeństwa bardzo boleśnie. Weźmy przykład właśnie zepoki gierkowskiej: podczas słynnej peregrynacji obrazu Matki Boskiej za wszelką cenę starano się utrudniać młodzieży udział w modlitwach. Posunięto się do tego, że zniszczono dekoracje nawet na domu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1329

Spis treści
Zamów abonament