Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

30. rocznica Marca '68

07 marca 1998 | Plus Minus | AR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

30. rocznica Marca '68

 • Leszek Prorok - Dziennik 1968
 • Zatruta broń propagandy
 • Stefan Kisielewski - Skandaliczna dyktatura ciemniaków Dziennik 1968

  LESZEK PROROK

  Leszek Prorok (1919-1984) - prozaik, eseista, dramaturg. Studiował na wydziale prawno-ekonomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutował jeszcze przed wojną, publikując "Dzień nad Motławą". W czasie okupacji uczył się w tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich (?) , był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim. W podziemiu pozostał jeszcze w 1945 r.; wkrótce aresztowany i uwięziony, szczęśliwie - nie na długo.

  Do 1964 r. mieszkał w Poznaniu, prowadząc tam m.in. Teatr Lalki i Aktora "Marcinek". Po powrocie do Warszawy - miejsca urodzenia, poświęcił się całkowicie pracy literackiej, działając jednocześnie bardzo aktywnie na forum Związku Literatów Polskich.

  Najbardziej znane jego powieści to: "Wyspiarze", "Czas stworzenia", "Wielki zgiełk", a także książki marynistyczne, m.in. "Lądy nieuniknione". Był miłośnikiem Josepha Conrada, któremu poświęcił "Smugę blasku". Wspomnienia z przedwojennej i powstańczej Warszawy zawarł w książce "Kepi wojska francuskiego". Pisał liczne opowiadania, słuchowiska radiowe, sztuki teatralne, eseje.

  "Dziennik

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1329

Spis treści
Zamów abonament