30. rocznica Marca '68
30. rocznica Marca '68
- Leszek Prorok - Dziennik 1968
- Zatruta broń propagandy
- Stefan Kisielewski - Skandaliczna dyktatura ciemniaków Dziennik 1968
LESZEK PROROK
Leszek Prorok (1919-1984) - prozaik, eseista, dramaturg. Studiował na wydziale prawno-ekonomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutował jeszcze przed wojną, publikując "Dzień nad Motławą". W czasie okupacji uczył się w tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich (?) , był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim. W podziemiu pozostał jeszcze w 1945 r.; wkrótce aresztowany i uwięziony, szczęśliwie - nie na długo.
Do 1964 r. mieszkał w Poznaniu, prowadząc tam m.in. Teatr Lalki i Aktora "Marcinek". Po powrocie do Warszawy - miejsca urodzenia, poświęcił się całkowicie pracy literackiej, działając jednocześnie bardzo aktywnie na forum Związku Literatów Polskich.
Najbardziej znane jego powieści to: "Wyspiarze", "Czas stworzenia", "Wielki zgiełk", a także książki marynistyczne, m.in. "Lądy nieuniknione". Był miłośnikiem Josepha Conrada, któremu poświęcił "Smugę blasku". Wspomnienia z przedwojennej i powstańczej Warszawy zawarł w książce "Kepi wojska francuskiego". Pisał liczne opowiadania, słuchowiska radiowe, sztuki teatralne, eseje.
"Dziennik
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta