O pogorszeniu warunków urlopowiczów informujemy dopiero po powrocie do firmy
Jeśli wprowadzasz nowy regulamin pracy, zmiany na niekorzyść zaczną obowiązywać podwładnych dopiero wtedy, gdy ich z nimi zapoznasz i upłynie okres wypowiedzenia
Jeśli w zakładzie, w którym ma zostać wprowadzony regulamin pracy, działają związki zawodowe, pracodawca z nimi ustala jego treść i zakres.
Identycznej procedury przestrzega przy wprowadzaniu zmian do regulaminu już obowiązującego. Ustalenie jego treści oznacza w praktyce uzyskanie zgody związków na postanowienia zawarte w sporządzonym przez pracodawcę projekcie. Można do niego wnieść proponowane przez organizację poprawki. Jednak decydujący głos co do tego regulaminu należy do pracodawcy.
Jeśli w ustalonym przez siebie terminie strony nie dojdą do porozumienia, szef samodzielnie ustala jego treść. Pamiętać jednak musi o przeprowadzeniu uzgodnień ze związkami.
Mimo braku szczegółowej regulacji kodeksowej regulamin pracy wydany przez pracodawcę bez wymaganego uzgodnienia z zakładowym związkiem nie ma mocy wiążącej. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 21 marca 2001 r. (I PKN 320/00).
Pracodawca musi podać do wiadomości wszystkich podwładnych treść wprowadzonych zmian. Jest to warunek konieczny, aby te regulacje weszły w życie. Następuje to w 14 dni od podania regulaminu do wiadomości pracowników. Dopiero po tym czasie przełożony może egzekwować od nich przestrzeganie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta