Rząd: mamy sposób na kryzys
Sejmowa debata o kryzysie. Premier szuka wsparcia opozycji, namawia ją do wspólnych działań i szybkiej decyzji w sprawie przystąpienia do strefy euro
– Nie ma dwóch szkół, gdzie jedna ortodoksyjnie nie chce zwiększać deficytu budżetowego, a druga proponuje, by to zrobić, bo chce przyspieszyć inwestycje. Taka alternatywa nie istnieje, bo nie mamy możliwości sprzedania większej ilości naszych papierów wartościowych w tym roku – mówił wczoraj w Sejmie premier Donald Tusk w trakcie debaty na temat rządowego planu zmniejszania skutków kryzysu gospodarczego.
Konkurencja o pieniądze
Premier podkreślał, że polskie obligacje konkurują z papierami skarbowymi emitowanymi przez inne kraje. Tusk przypomniał, że w krajach należących do strefy euro pojawiają się pomysły wprowadzenia jednego typu obligacji emitowanych przez kraje strefy euro zamiast obligacji emitowanych przez poszczególne kraje. A to zdaniem premiera oznacza, że możemy mieć w ogóle problemy ze znalezieniem nabywców na rządowe obligacje.
Wczorajszą debatę zdominowały dwa tematy: na ile można w tym roku podnieść wydatki budżetowe oraz jaką rolę dla złagodzenia skutków kryzysu może odgrywać przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty i czy warto jak najszybciej przystąpić do mechanizmu ERM2.
Premier apelował o jak najszybsze porozumienie w sprawie wejścia do strefy euro. – Jeśli mamy wspólnie z całą strefą skutecznie stawić czoło kryzysowi, to prosiłbym o jak najszybsze porozumienie z realną datą dojścia Polski do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta