Kłopotliwy brak świadectwa pracy
Kandydaci, którzy podczas rekrutacji nie przedstawią świadectwa pracy, mają mniejsze szanse na otrzymanie nowego zajęcia
Każda firma rozstająca się z pracownikiem musi mu wydać świadectwo pracy. Choć przepisy nigdzie nie uzależniają zatrudnienia danej osoby od okazania przez nią świadectwa pracy, rekrutujący, mając do wyboru kandydata ze świadectwem i bez, przyjmie tego, który ma dokumenty z poprzedniej pracy.
– To zrozumiałe, że osoba bez świadectwa pracy wzbudza podejrzenia, np. co do trybu rozstania z poprzednią firmą. Od razu rodzi się pytanie, czy nie doszło do porzucenia pracy bądź zwolnienia dyscyplinarnego – mówi radca prawny Marcin Wojewódka.
Przekonali się o tym pracownicy Hanpol Electronic, łódzkiej firmy porzuconej przez właściciela. Bez świadectwa pracy nie mogą nie tylko dostać świadczeń należnych bezrobotnym, ale i znaleźć zatrudnienia, bo firmy pytają o ten dokument. Uczulali na to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta