Jak rozliczają się z VAT komisant i komitent
Przedsiębiorcy z zasady sprzedają bezpośrednio swoje wyroby. Mogą jednak, i coraz częściej korzystają, z pośrednictwa komisu. Ma to swoje skutki w VAT
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja), w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Przy komisie dochodzi de facto do zawarcia dwóch umów:
- pierwszej, w ramach której komisant zobowiązuje się działać w imieniu własnym, lecz na rzecz komitenta,
- drugiej – umowy sprzedaży, w ramach której dochodzi do sprzedaży przedmiotu umowy komisu.
Nie usługa, lecz dostawa towarów
Choć nie wynika to z przepisów kodeksu cywilnego, należy zaznaczyć, że w świetle przepisów ustawy o VAT realizacja umowy komisu nie jest traktowana jako świadczenie usług, lecz jako następujące po sobie dostawy towarów. W myśl bowiem art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zarówno w przypadku wydania towarów przez komitenta na rzecz komisanta, jak i w przypadku wydania towaru przez komisanta osobie trzeciej (ostatecznemu nabywcy) – mamy do czynienia z opodatkowaną dostawą towarów.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy
Zgodnie z art. 19 ust. 16a ustawy o VAT, w przypadku wydania towarów przez komitenta na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta