Nie zawsze będzie odprawa przy redukcji z winy firmy
Jeżeli podwładnemu zaproponowałeś w ramach redukcji zbiorowych odpowiednią pracę, to niekiedy odmowę jej przyjęcia możesz potraktować jako współprzyczynę rozstania
– Prowadzę firmę mającą kilka oddziałów w większych miastach Polski, w których zatrudniam łącznie ponad 70 pracowników. Wkrótce będę likwidował jeden oddział. W związku z tym złożyłem ośmiu pracownikom wypowiedzenia zmieniające, w których zmieniam miejsce wykonywania pracy z likwidowanego oddziału na inny. Czy będę musiał wypłacić im odprawy, jeśli nie przyjmą nowych, proponowanych przeze mnie warunków? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Odprawy przysługują pracownikom zwalnianym za wypowiedzeniem przez firmy zatrudniające co najmniej 20 pracowników. W takim wypadku stosuje się ustawę z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych). Przewiduje ona dla podwładnych odprawy uzależnione od stażu pracy u danego pracodawcy. Warunkiem nabycia i wypłaty odprawy jest to, aby stosunek pracy ustał po uprzednim:
- wypowiedzeniu dokonanym przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. zwolnienia grupowe – art. 1 ustawy) lub wyłącznie niedotyczących pracowników (zwolnienia w trybie indywidualnym – art. 10 tej ustawy),
- podpisaniu porozumienia stron z przyczyn...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta