Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba powiadomić fiskusa

21 kwietnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Krzysztof Pysz

Mimo że świadczący usługę na rzecz podatnika z innego kraju sam nie wykazuje podatku w deklaracji ani w innych dokumentach, to informuje o obowiązku wykazania takich transakcji przez swojego kontrahenta

Pojęcie „eksport usług” nie zostało zdefiniowane, jednak czynności, które można opisać tym wyrażeniem, nakładają określone obowiązki na przedsiębiorców.

W zależności od okoliczności, w których transakcja jest wykonywana, można wyodrębnić różne formy świadczenia, które za podstawę mają towar bądź usługę. Są one przedmiotem regulacji VAT jako np.: wewnątrzwspólnotowe dostawy i nabycia towarów, eksport, import oraz właśnie import usług.

Gdy w ustawie o VAT jest mowa o imporcie usług, rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Z reguły usługobiorca staje się podatnikiem z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej. Zasadniczo warunkiem jest, aby usługodawca nie miał siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

A zatem jeżeli nabywca dokonuje importu usług, z którym wiąże się konieczność opodatkowania i wykazania transakcji w deklaracji VAT, to zbywca – można by rzec – dokonuje „eksportu” tych usług, co obliguje go do poinformowania administracji podatkowej o fakcie przerzucenia na nabywcę konieczności rozliczenia podatku od transakcji.

Obowiązek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8604

Spis treści
Zamów abonament