Trzeba powiadomić fiskusa
Mimo że świadczący usługę na rzecz podatnika z innego kraju sam nie wykazuje podatku w deklaracji ani w innych dokumentach, to informuje o obowiązku wykazania takich transakcji przez swojego kontrahenta
Pojęcie „eksport usług” nie zostało zdefiniowane, jednak czynności, które można opisać tym wyrażeniem, nakładają określone obowiązki na przedsiębiorców.
W zależności od okoliczności, w których transakcja jest wykonywana, można wyodrębnić różne formy świadczenia, które za podstawę mają towar bądź usługę. Są one przedmiotem regulacji VAT jako np.: wewnątrzwspólnotowe dostawy i nabycia towarów, eksport, import oraz właśnie import usług.
Gdy w ustawie o VAT jest mowa o imporcie usług, rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Z reguły usługobiorca staje się podatnikiem z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej. Zasadniczo warunkiem jest, aby usługodawca nie miał siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.
A zatem jeżeli nabywca dokonuje importu usług, z którym wiąże się konieczność opodatkowania i wykazania transakcji w deklaracji VAT, to zbywca – można by rzec – dokonuje „eksportu” tych usług, co obliguje go do poinformowania administracji podatkowej o fakcie przerzucenia na nabywcę konieczności rozliczenia podatku od transakcji.
Obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta