Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymówienie możesz przesłać nawet e-mailem lub esemesem

21 kwietnia 2010 | Dobra firma | Sebastian Wojewódka

Oświadczenie każdej ze stron umowy o pracę o jej rozwiązaniu powinno nastąpić na piśmie. Czy brak takiej formy oznacza nieważność lub nieskuteczność takiej decyzji? Nie, ale łatwo można ją podważyć w sądzie

Takie oświadczenie pracodawcy to jednostronna czynność prawna. Zatem jego skuteczność (a więc to, czy wypowiedzenie rozpoczyna bieg albo czy następuje rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia) oceniamy zgodnie z przepisami dotyczącymi oświadczeń woli.

W tym zakresie art. 300 k.p. odsyła do kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim w sprawach nieunormowanych prawem pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Różnymi drogami

Szef zachowa formę pisemną, jeśli na podpisanej własnoręcznie kartce papieru – odręcznie czy w formie wydruku – złoży oświadczenie, z którego jasno będzie wynikać jego decyzja o tym, że wypowiada angaż albo rozwiązuje go bez wypowiedzenia. Dodatkowo przy umowach zawartych na czas nieokreślony oraz rozwiązaniu bez wypowiedzenia (bez znaczenia, czy terminowego, czy na czas nieokreślony) musi wskazać przyczynę tej decyzji (art. 30 § 4 k.p.).

Co do zasady skutek doręczenia takiego oświadczenia pracodawcy następuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8604

Spis treści
Zamów abonament