Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wypełnić zeznanie

21 kwietnia 2010 | Prawo | Grażyna J. Leśniak

Ekspert radzi czytelnikom: Rafał Garbarz, doradca podatkowy, starszy menedżer w Ernst & Young

Czy małżonkowie, z których żona prowadzi jednoosobową działalność opodatkowaną stawkami progresywnymi, a mąż jako osoba współpracująca płacił ZUS i był jednocześnie podatnikiem podatku rolnego, mogą rozliczyć się wspólnie, i czy mogą skorzystać z ulg, np. na dzieci?

Nie ma przeszkód, by małżonkowie wspólnie opodatkowali uzyskane w 2009 r. przychody. Uzyskiwanie dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej progresywnie oraz brak dochodów u drugiego z małżonków nie wykluczają łącznego rozliczenia. Jednakże muszą być również spełnione wszystkie pozostałe warunki, jakich wymaga ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, np. odpowiednia rezydencja podatkowa, istnienie między małżonkami wspólności majątkowej i pozostawanie małżeństwem przez cały rok podatkowy. Małżonkowie mogą również odliczać ulgi podatkowe, które im przysługują. Korzystając z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8604

Spis treści
Zamów abonament