Kiedy kierowca jest w podróży służbowej
Kierowca zatrudniony w przerywanym czasie wyjeżdża o 5 z bazy mieszczącej się w siedzibie pracodawcy i ma kursy poza tą miejscowością. O 8 po wykonaniu zadania wraca do bazy na przerwę i następną służbę zaczyna o 12. Wtedy ponownie wyjeżdża poza siedzibę pracodawcy i wraca do bazy po skończonej pracy o 17. Czy ten kierowca odbył jedną, czy dwie podróże służbowe? A co z kierowcą, który w bazie ma obowiązkową przerwę na odpoczynek?
Odpowiada Marcin Lekistarszy inspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Poznaniu
Ten kierowca odbędzie dwie podróże służbowe. Zgodnie z art. 2 ust. 7 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm., dalej ustawa) podróżą służbową jest każde zadanie polegające na wykonywaniu na polecenie pracodawcy:
- przewozu drogowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub jego filia, przedstawicielstwo, oddział,
- wyjazdu poza miejscowość, o której mowa wyżej, aby wykonać przewóz drogowy.
Każdy więc wyjazd poza miejscowość, o której mowa w art. 2 ust. 7 ustawy, będzie stanowił odrębną podróż służbową. Po wykonaniu jednego zadania pracownik wraca do miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy i zgodnie z rozkładem wykorzystuje przerwę. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta