Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy warto przepraszać mężczyzn

21 kwietnia 2010 | Druga strona | marf

Przeprosiny mogą mieć zbawienny wpływ na zdrowie kobiet. Jak informuje brytyjski „Daily Telegraph”, na Uniwersytecie Massachusetts grupa 29 mężczyzn i 59 kobiet została poproszona o rozwiązanie testu z matematyki w pięć minut. Przerywano im trzykrotnie, mówiąc ze złością, żeby się pospieszyli. Chwilę po zakończeniu testu badacze przeprosili za swoje grubiaństwo

W trakcie całego eksperymentu badanym mierzono rozkurczowe ciśnienie krwi. Okazało się, że u kobiet obniżało się ono o 20 proc. szybciej po usłyszeniu przeprosin. Mężczyźni reagowali odwrotnie, uspokajając się w czasie o 20 proc. dłuższym, co sugeruje, że przyznanie się do winy miało na nich dodatkowo pobudzający wpływ.

Joanna Pielach-Parzelska, psycholog, uważa, że te różnice mogą wynikać z nastawienia kobiet na sferę emocjonalną, a mężczyzn – zadaniową. – Dla kobiet może mieć większe znaczenie usłyszenie przeprosin, bo dla nich bardzo ważne są słowa i sfera werbalna, którą mają bardziej rozbudowaną. Tymczasem dla mężczyzn ma to mniejsze znaczenie i raczej wywoływać może irytację, ponieważ coś się już wydarzyło i same słowa tego nie cofną. Dla mężczyzn od słów ważniejsze są czyny – wyjaśnia psycholog.

Brak okładki

Wydanie: 8604

Spis treści
Zamów abonament