Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na jakim formularzu wykazać sprzedaż domu

21 kwietnia 2010 | Prawo | Grażyna J. Leśniak

Nawet cztery zeznania podatkowe będą musiały złożyć osoby, które w 2009 r. sprzedały nieruchomość. Trudno im będzie wybrać odpowiedni druk

Tegoroczna akcja PIT może przejść do historii rozliczeń z fiskusem pod znakiem sporego zamieszania. Wszystko za sprawą różnych zasad opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i w konsekwencji – różnych formularzy PIT, na których ten dochód należy wykazać.

Możliwości jest kilka. O tym, którą z nich wybierzemy, decyduje moment nabycia nieruchomości. W ostatnich kilku latach przepisy w tym względzie zmieniały się dwukrotnie.

Karencja i ulga meldunkowa

Najpierw (do końca 2006 r.) 10-proc. podatkiem dochodowym, zryczałtowanym, objęty był dochód ze sprzedaży mieszkania, do której doszło przed upływem pięciu lat od jego nabycia. Podatnik nie płacił, jeśli w ciągu 14 dni od jego zbycia złożył oświadczenie, że zarobione na sprzedaży pieniądze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8604

Spis treści
Zamów abonament