Wsparcie finansowe dla rodzin ofiar smoleńskiej katastrofy
Bliscy osób, które zginęły 10 kwietnia, mają zagwarantowaną jednorazową pomoc pieniężną od państwa. To nie wszystko. Rozliczą się jeszcze z nimi pracodawcy
Nie ma jednolitych przepisów rozstrzygających, co przysługuje małżonkowi, dzieciom i innym członkom rodziny osób, które poniosły śmierć w katastrofie pod Smoleńskiem.
W samolocie byli bowiem przedstawiciele różnych kategorii zawodowych, np. osoby zajmujące wysokie stanowiska państwowe, parlamentarzyści, pracownicy urzędów państwowych, żołnierze zawodowi, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Sytuację każdej z tych grup reguluje kilkanaście aktów. Przedstawiamy w pigułce odpowiednie przepisy.
Renty rodzinne
Dostaną je m.in. bliscy osób, które w chwili śmierci miały ustalone prawo lub spełniały warunki do emerytury czy renty z tytułu niezdolności do pracy. Dostaną ją również członkowie rodziny zmarłych, którzy w chwili wypadku pobierali zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne bądź nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Nie wszyscy oczywiście, ale po sprostaniu wskazanych kryteriów.
Renty rodzinne po ofiarach katastrofy, które dostawały świad- czenia z ZUS >patrz tabela, wynoszą:
- dla jednego uprawnionego 85 proc. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu/ej,
- dla dwóch uprawnionych 90 proc. takiego świadczenia,
- dla trzech lub więcej uprawnionych 95 proc. świadczenia.
Wszystkim uprawnionym osobom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta