Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wsparcie finansowe dla rodzin ofiar smoleńskiej katastrofy

21 kwietnia 2010 | Dobra firma | Renata Majewska

Bliscy osób, które zginęły 10 kwietnia, mają zagwarantowaną jednorazową pomoc pieniężną od państwa. To nie wszystko. Rozliczą się jeszcze z nimi pracodawcy

Nie ma jednolitych przepisów rozstrzygających, co przysługuje małżonkowi, dzieciom i innym członkom rodziny osób, które poniosły śmierć w katastrofie pod Smoleńskiem.

W samolocie byli bowiem przedstawiciele różnych kategorii zawodowych, np. osoby zajmujące wysokie stanowiska państwowe, parlamentarzyści, pracownicy urzędów państwowych, żołnierze zawodowi, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Sytuację każdej z tych grup reguluje kilkanaście aktów. Przedstawiamy w pigułce odpowiednie przepisy.

Renty rodzinne

Dostaną je m.in. bliscy osób, które w chwili śmierci miały ustalone prawo lub spełniały warunki do emerytury czy renty z tytułu niezdolności do pracy. Dostaną ją również członkowie rodziny zmarłych, którzy w chwili wypadku pobierali zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne bądź nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Nie wszyscy oczywiście, ale po sprostaniu wskazanych kryteriów.

Renty rodzinne po ofiarach katastrofy, które dostawały świad- czenia z ZUS >patrz tabela, wynoszą:

- dla jednego uprawnionego 85 proc. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu/ej,

- dla dwóch uprawnionych 90 proc. takiego świadczenia,

- dla trzech lub więcej uprawnionych 95 proc. świadczenia.

Wszystkim uprawnionym osobom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8604

Spis treści
Zamów abonament