Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile zleceń, tyle składek na leczenie

21 kwietnia 2010 | Dobra firma | Izabela Nowacka

Osoba, która wykonuje dwie takie umowy cywilnoprawne, podlega ubezpieczeniom społecznym z tej, którą zawarła najwcześniej. Ale może też dobrowolnie zgłosić się z tej drugiej albo ją wybrać jako podstawową. Takich ruchów nie może wykonać przy ubezpieczeniu zdrowotnym

– Czy jeśli osoba fizyczna niemająca innego tytułu do ubezpieczeń wykonuje dwie umowy-zlecenia (u różnych pracodawców), to tylko z jednej podlega ubezpieczeniom społecznym? Pierwsza umowa na 30 zł miesięcznie (od tej składki społeczne), druga na 5000 zł miesięcznie (tylko składka zdrowotna). Czy tak jest prawidłowo? – pyta czytelnik .

Tak, osoba wykonująca kilka umów-zleceń może dokonać wyboru umowy, z której obowiązkowo będą odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. Każda umowa podlega natomiast obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jest obowiązek

Każda umowa-zlecenie wywołuje obowiązek w zakresie ubezpieczeń społecznych. Dla jego ustalenia istotne jest, czy zleceniobiorca posiada jeszcze inne tytuły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8604

Spis treści
Zamów abonament