Opłaty za wieczyste użytkowanie wójt aktualizuje samodzielnie
Nie w każdym przypadku gospodarowania nieruchomościami organ wykonawczy gminy jest obowiązany działać za zgodą rady. Takie sytuacje mają charakter szczególny i zostały wskazane wprost przepisami prawa
Obrót nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego podlega szczególnym regulacjom, które mają zapewnić bezstronność, przejrzystość zasad w gospodarowaniu mieniem publicznoprawnym, wybór najkorzystniejszej oferty, zagwarantowanie uczestnikom przetargów takich samych praw i obowiązków (por. wyrok WSA we Wrocławiu z 25 września 2009 r., II SA/Wr 36/09 ).
Można przyjąć, że zasady te sprowadzają się do następujących reguł: stosowania do obrotu nieruchomościami jako generalnej zasady przetargu oraz jawności w podejmowanych procedurach zbywania, nabywania nieruchomości. Dopuszczalne są przy tym ściśle określone przypadki odstępstwa od tej zasady i zastosowania trybów bezprzetargowych.
Gminne organy mają ponadto obowiązek bezwzględnego stosowania zasad gospodarowania nieruchomościami zawartych przede wszystkim w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami, ale także w kodeksie cywilnym czy innych przepisach szczególnych (np. w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa).
W określonych sytuacjach organy jednostek samorządu terytorialnego właściwe do dokonywania czynności związanych z gospodarowaniem zasobem nieruchomości muszą uzyskać zgodę na podejmowane przez nich czynności.
Podział zadań
Z uwagi na specyfikę reguł, jakie rządzą „prawem obrotu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta