Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłaty za wieczyste użytkowanie wójt aktualizuje samodzielnie

21 kwietnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Piotr Wancke

Nie w każdym przypadku gospodarowania nieruchomościami organ wykonawczy gminy jest obowiązany działać za zgodą rady. Takie sytuacje mają charakter szczególny i zostały wskazane wprost przepisami prawa

Obrót nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego podlega szczególnym regulacjom, które mają zapewnić bezstronność, przejrzystość zasad w gospodarowaniu mieniem publicznoprawnym, wybór najkorzystniejszej oferty, zagwarantowanie uczestnikom przetargów takich samych praw i obowiązków (por. wyrok WSA we Wrocławiu z 25 września 2009 r., II SA/Wr 36/09 ).

Można przyjąć, że zasady te sprowadzają się do następujących reguł: stosowania do obrotu nieruchomościami jako generalnej zasady przetargu oraz jawności w podejmowanych procedurach zbywania, nabywania nieruchomości. Dopuszczalne są przy tym ściśle określone przypadki odstępstwa od tej zasady i zastosowania trybów bezprzetargowych.

Gminne organy mają ponadto obowiązek bezwzględnego stosowania zasad gospodarowania nieruchomościami zawartych przede wszystkim w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami, ale także w kodeksie cywilnym czy innych przepisach szczególnych (np. w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa).

W określonych sytuacjach organy jednostek samorządu terytorialnego właściwe do dokonywania czynności związanych z gospodarowaniem zasobem nieruchomości muszą uzyskać zgodę na podejmowane przez nich czynności.

Podział zadań

Z uwagi na specyfikę reguł, jakie rządzą „prawem obrotu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8604

Spis treści
Zamów abonament