Mimo że książka jest pracownika, pieniądze mogą trafić do szefa
Jeśli chcesz zarobić na twórczości podwładnego zadbaj, aby wykonanie utworów wynikało bezpośrednio z umowy o pracę. W przeciwnym razie profitów nie zbierzesz
Utwór to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Chodzi tu o dzieła:
- wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
- plastyczne,
- fotograficzne,
- lutnicze,
- wzornictwa przemysłowego,
- architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
- muzyczne i słowno-muzyczne,
- sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
- audiowizualne (w tym filmowe).
Wiele z nich powstaje w trakcie pracy i ma dużą wartość materialną i intelektualną. Dlatego pracodawcom, na polecenie których dzieła są wykonywane, zależy, by móc nimi rozporządzać. Wielu z nich myśli, że prawo do tego daje już sam fakt, że utwór jest wykonywany przez pracownika w czasie pracy, na polecenie przełożonego i przy wykorzystaniu materiałów i narzędzi będących własnością pracodawcy.
Jakież jest ich zdziwienie, gdy prawnik tłumaczy, że utwór jest w całości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta