Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy ustalaniu urlopowego ważne są godziny przepracowane

21 kwietnia 2010 | Dobra firma | Jadwiga Sztabińska

Pracownik ma wynagrodzenie określone w kwocie miesięcznej 2000 zł. Za ostatni kwartał otrzymał także wynagrodzenie ze składników zmiennych (nocne, nadgodziny) w wysokości 200 zł. Pracuje według harmonogramów miesięcznych po 12 godzin dziennie z przepisowymi przerwami. Jak obliczyć wynagrodzenie za jedną godzinę urlopu ze składników zmiennych?

Odpowiedzi na te pytania znajdujemy w przepisach rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., dalej rozporządzenie urlopowe).

Stałych nie ruszamy

Jeśli pracownik ma stałą stawkę miesięczną, wówczas w wynagrodzeniu urlopowym uwzględnia się ją w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu. Tak wynika z § 7 rozporządzenia urlopowego. A więc bez względu na liczbę dni urlopu powinien otrzymać wynagrodzenie, jakby cały czas pracował. Nie musimy dokonywać żadnych przeliczeń.

Oznacza to, że gdy ta stawka wynosi np. 2000 zł miesięcznie, to tyle pracodawca powinien również wypłacić za miesiąc, w którym pracownik był na wakacjach.

Rachunki przy zmiennych

Składniki o takim charakterze przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc uwzględniamy przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (przy znacznych wahaniach wysokości – z 12 miesięcy).

Aby określić z nich stawkę godzinową, dzielimy uzyskaną sumę przez liczbę godzin, w czasie których zatrudniony rzeczywiście wykonywał pracę w okresie, z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8604

Spis treści
Zamów abonament