Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie może zmniejszyć daninę

21 kwietnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Konrad Piłat

Podczas wypełniania zeznania podatek można pomniejszyć o dobrowolnie zapłacone składki zdrowotne

Zdecydowana większość osób odprowadza do ZUS ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ nie ma innego wyjścia. Są jednak i takie, które robią to dobrowolnie, aby uzyskać dostęp do bezpłatnych świadczeń medycznych. Czy mogą one uwzględnić te kwoty w zeznaniu rocznym i odpowiednio zmniejszyć podatek? Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Bydgoszczy w odpowiedzi z 22 kwietnia 2009 r. (ITPB2/415-112/09/AD).

Z pytaniem zwróciła się dziennikarka, która osiąga dochody tylko na podstawie umowy o dzieło. W związku z tym opłaca tzw. dobrowolną składkę na Narodowy Fundusz Zdrowia. Zapytała więc, czy w zeznaniu rocznym może odliczyć od podatku te składki (a jeśli tak, to w jakiej wysokości).

Wolno odliczyć w ramach limitu

Izba skarbowa potwierdziła, że podatniczka ma prawo odliczenia od podatku dobrowolnie opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości 7,75 proc. podstawy ich wymiaru.

Wskazała, że w myśl art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PIT podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 (według skali podatkowej) lub art. 30c (przy zastosowaniu 19-proc. stawki liniowej) w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8604

Spis treści
Zamów abonament