Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozytywne prognozy dla rynku pracy i płac

21 kwietnia 2010 | Ekonomia | Aleksandra Fandrejewska

Bezrobocie w marcu mogło spaść do 12,6 – 12,7 proc., a niska inflacja oznacza, że pensje mogą realnie wzrosnąć w tym roku o około 2,5 proc.

Ministerstwo Pracy szacuje, że stopa bezrobocia mogła wynieść na koniec marca nie 12,9 proc., jak wcześniej wstępnie ustalił resort, a 12,6 – 12,7 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego obliczana jest przy uwzględnieniu liczby aktualnie pracujących osób. Resort do swoich szacunków przyjął dane o zatrudnieniu z końca lutego, a z ostatnich danych GUS wynika, że spadki zatrudnienia hamują. Być może więc się okaże, że liczba pracujących wzrosła, a tym samym spadek stopy bezrobocia rejestrowanego jest wyższy od wcześniejszych prognoz. Pod koniec lutego stopa bezrobocia wyniosła 13 proc.

Analitycy banku Credit Suisse się spodziewają, iż sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać, a dynamika przyrostu płac nominalnych wyniesie ok. 5 proc. w skali roku. Eksperci banku zakładają, iż RPP podwyższy podstawowe stopy procentowe w 2010 r. łącznie o 50 pkt bazowych, a główna stopa procentowa na koniec roku wzrośnie do 4 proc.

Brak okładki

Wydanie: 8604

Spis treści
Zamów abonament