Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ubywa cudzoziemców na czele polskich firm

21 kwietnia 2010 | Kariera i Biznes | Beata Drewnowska Anita Błaszczak
W 2009 Janusz Lella jako pierwszy Polak został szefem  Castoramy. Wcześniej przez pięć lat zarządzał sprzedażą  w sieci M.Video w Rosji
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
W 2009 Janusz Lella jako pierwszy Polak został szefem Castoramy. Wcześniej przez pięć lat zarządzał sprzedażą w sieci M.Video w Rosji

Nadal jednak w części spółek najwyższe stanowiska od lat zajmują ekspaci

Uprzedzenia? Raczej korporacyjna polityka – twierdzą łowcy menedżerskich głów.

Nestle Polska ma już nowego prezesa, którym został Stuart Irvine z Wielkiej Brytanii – dowiedziała się „Rz”. Nestle Polska kierował już Polak – poprzednikiem nowego prezesa był Leszek Wencel. Nie brakuje jednak spółek międzynarodowych koncernów, które nie doczekały się polskiego menedżera na stanowisku szefa.

Obcokrajowcy kierują Żywcem od czasu przejęcia grupy Żywiec przez Heinekena. Polaka na stanowisku dyrektora generalnego nie miała jeszcze należąca do SABMillera Kompania Piwowarska. Lokalnego menedżera nie było także wśród szefów Unilever Poland i Coca-Hellenic Bottling Company (HBC), którą kierowało pięciu obcokrajowców.

Pochodzącymi z Francji sieciami handlowymi Carrefour, Leroy Merlin czy Auchan też od lat kierują Francuzi, a mającą portugalskiego właściciela Biedronką – Portugalczycy.

– Stawiamy na wewnętrzne awanse. Także na stanowisko prezesa prowadzimy rekrutację w firmie. Bierzemy pod uwagę różne kryteria, ale bardzo ważne jest duże doświadczenie, o które w Polsce, gdzie nasz biznes jest jeszcze młody, na razie trudno – wyjaśnia Dorota Patejko, rzecznik Auchan.

Korporacyjna ścieżka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8604

Spis treści
Zamów abonament