Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tanio nie znaczy dobrze

21 kwietnia 2010 | Prawo | Sławomir Wikariak
W 2009 r. w 90 proc. polskich zamówień o wyborze oferty decydowała tylko cena. Tymczasem są kraje, m.in. Niemcy,  gdzie stosowanie wyłącznie ceny jest wprost zakazane.
źródło: Rzeczpospolita
W 2009 r. w 90 proc. polskich zamówień o wyborze oferty decydowała tylko cena. Tymczasem są kraje, m.in. Niemcy, gdzie stosowanie wyłącznie ceny jest wprost zakazane.

W zdecydowanej większości przetargów stosowane jest jedno tylko kryterium: cena. Wbrew pozorom nie musi to oznaczać oszczędności

Powód, dla którego urzędnicy organizujący przetargi kierują się wyłącznie ceną, jest oczywisty. To najłatwiejsze z kryteriów. Wygrywa po prostu ten, kto oferuje wykonanie zlecenia jak najtaniej. Duża w tym również zasługa kontrolerów, chociażby z regionalnych izb obrachunkowych, którzy podejrzliwym okiem spoglądają na kryteria inne niż cena. Efekt jest taki, że dla wygody i spokoju urzędnicy poprzestają na ocenie ofert pod kątem najniższej ceny.

Koszty eksploatacji

Tyle że to, co początkowo wydaje się tanie, w ostatecznym rozrachunku może kosztować dużo drożej. Przykład – zakup sprzętu biurowego. Co z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8604

Spis treści
Zamów abonament