Zastaw pozwala pogodzić interesy przedsiębiorcy i banku
Instytucje finansujące inwestycje, kredytobiorcy, a także producenci i sprzedawcy środków trwałych, na zakup których zaciągane są zobowiązania, mogą zabezpieczyć swoje interesy. Pozwala na to zastaw na rzeczach i wierzytelnościach przyszłych
Zastaw rejestrowy jest popularnym sposobem zabezpieczania wierzytelności. Powody jego atrakcyjności to m.in. trwałość obciążenia zastawem rzeczy lub prawa bez względu na zmianę właściciela, skuteczność zabezpieczenia wobec osób trzecich poprzez domniemanie znajomości danych rejestrowych przez wszystkich uczestników obrotu prawnego, prostota i niskie koszty ustanowienia w porównaniu z innymi zabezpieczeniami. Umowa zastawu jest zawierana w zwykłej formie pisemnej, a opłata od wniosku o wpis zastawu rejestrowego wynosi 200 zł i jest stała bez względu na wartość przedmiotu zastawu.
Od chwili wpisu
Do powstania zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy zastawniczej pomiędzy zastawcą (właścicielem przedmiotu zastawu) i zastawnikiem (wierzycielem) oraz wpis zastawu do rejestru zastawów prowadzonego przez właściwy sąd rejonowy. Zastaw powstaje dopiero z chwilą dokonania wpisu.
Od dnia wpisu w rejestrze zastawów nikt nie może zasłaniać się nieznajomością danych ujawnionych w rejestrze, chyba że mimo zachowania należytej staranności nie mógł o nich wiedzieć.
W szczególności w przypadku sprzedaży przedmiotu zastawu po dokonaniu wpisu zastaw nadal obciąża przedmiot zastawu, a wygasa wówczas, gdy nabywca nie wiedział i przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o istnieniu zastawu rejestrowego w chwili wydania mu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta