Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zło dobrem zwyciężaj

04 czerwca 2010 | Magazyn tv | Małgorzata Piwowar
autor zdjęcia: Erazm Ciołek
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Anna Pietuszko
źródło: Fotorzepa
źródło: Rzeczpospolita
fot. ks. Wacław Szcześniak
źródło: Rzeczpospolita
fot. ks. Wacław Szcześniak

W niedzielę, 6 czerwca, ksiądz Jerzy Popiełuszko, bestialsko zamordowany przed 26 laty przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, zostanie wyniesiony na ołtarze. Telewizje pokażą uroczystą mszę w Warszawie i wiele filmów dokumentalnych

W latach 80. ksiądz Jerzy Popiełuszko należał do najbardziej znanych kapłanów w Polsce – za sprawą słynnych mszy za ojczyznę odprawianych w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki. W głoszonych przez siebie homiliach wielokrotnie przypominał: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!”.

Przełomem w życiu ks. Jerzego był sierpień 1980 roku, kiedy na prośbę prymasa Wyszyńskiego odprawił mszę dla strajkujących robotników Huty Warszawa solidaryzujących się ze stoczniowcami z Wybrzeża. „Wtedy zrodziła się potrzeba zostania z nimi” – zanotował ks. Jerzy w pamiętniku. Od 28 lutego 1982 roku celebrował w każdą ostatnią niedzielę miesiąca mszę za ojczyznę, na które zjeżdżali wierni z całego kraju. „Jestem przekonany, że to, co robię, jest słuszne, i dlatego jestem gotowy na wszystko” – zapisywał.

Służba Bezpieczeństwa wielokrotnie próbowała go zastraszyć. Do mieszkania księdza agenci podrzucili np. materiały wybuchowe. Został aresztowany, ale dzięki zabiegom Sekretariatu Episkopatu wrócił do domu. 19 października 1984 r. w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8639

Spis treści
Zamów abonament