Bezpodstawnie wzbogacony pracownik zwróci otrzymane korzyści
Osiągnięcie korzyści majątkowej bez podstawy prawnej kosztem innej osoby oznacza bezpodstawne wzbogacenie. Podstawy do otrzymania należności może też nie być, gdy doszło do zapłaty spornego świadczenia
Gdy świadczenie zasądzone pracownikowi wyrokiem sądu zostało wypłacone, a następnie na skutek zaskarżenia wyrok został zastąpiony innym rozstrzygnięciem nieuwzględniającym roszczeń pracownika, mamy do czynienia ze spełnieniem świadczenia nienależnego.
W ocenie Sądu Najwyższego wyrażonej w wyroku z 3 grudnia 2009 r. (II PK 77/09) dzieje się tak, ponieważ podstawa spełnienia świadczenia stała się nieważna, gdyż została usunięta przez orzeczenie sądu wyższej instancji. Sąd podkreślił, że każde przejście wartości majątkowych z jednej osoby na drugą musi być prawnie uzasadnione.
Jeżeli więc przesunięcie majątkowe nastąpi bez uzasadnionej podstawy, ten, kto daną wartość utracił, może żądać jej zwrotu od tego, na kogo ona bezpodstawnie przeszła.
Brak podstawy prawnej należy przy tym rozumieć jako sytuacje, w których uzyskanie korzyści majątkowej nie znajduje usprawiedliwienia w przepisie ustawy, ważnej czynności prawnej, prawomocnym orzeczeniu sądowym albo akcie administracyjnym.
PrzykładZwolniona pracownica wystąpiła do sądu z roszczeniem o wypłatę należnego w jej ocenie wynagrodzenia wraz z odsetkami. Sąd pierwszej instancji uznał roszczenie, nakazując pracodawcy wypłatę żądanej kwoty.
Ten nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem, wnosząc apelację. Jednak jednocześnie na żądanie pracownicy wypłacił przyznaną jej kwotę. Sąd rozpatrujący
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta