Skonsultuj zmianę powodu rozwiązania umowy
Na pracodawcy spoczywa obowiązek współdziałania z organizacjami związkowymi przy wypowiadaniu oraz przy rozwiązywaniu bez wypowiedzenia angaży pracowników korzystających z obrony związkowej
Pracodawca zamierzający dokonać wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia z pracownikiem reprezentowanym przez organizację związkową, czyli pracownikiem będącym członkiem związku zawodowego lub pracownikiem niezrzeszonym, wobec którego organizacja ta podjęła się obrony jego praw, musi zawiadomić tę organizację związkową.
Czyni to na piśmie, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie angażu. Obowiązek taki wynika wprost z art. 38 § 1 k.p., art. 52 § 3 k.p. oraz art. 53 § 4 k.p.
Zatem pracodawca musi wskazać związkowi zawodowemu powód uzasadniający w jego ocenie rozwiązanie umowy o pracę z danym pracownikiem. Przy czym powinno to być wskazanie przyczyny konkretnej i prawdziwej.
Powtórna rozmowa
Dlatego też, jeśli przyczyna ta po przeprowadzeniu konsultacji związkowej ulegnie zmianie, pracodawca powinien ponownie zwrócić się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta