Mobilny pracownik w skostniałym prawie
Przyjmując na etat handlowca czy kierowcę, dobrze się zastanów, zanim wskażesz, gdzie ma wykonywać zadania. Od tego zależy bowiem, czy będziesz płacił mu za przemieszczanie się między określonymi miejscami
Czasy, gdy praca wykonywana była przez pracownika w jednym stałym miejscu i stałych godzinach, minęły. Obecnie coraz więcej zawodów wymaga, aby praca była wykonywana w terenie i polegała na stałym przemieszczaniu się pomiędzy różnymi miejscami, w których zatrudniony wykonuje swoje zadania.
Dotyczy to nie tylko kierowców, kontrolerów różnych organów, ale także coraz większej liczby pracowników handlu i usług, np. przedstawicieli handlowych, serwisantów, merchandiserów, różnego rodzaju dostawców i sprzedawców mobilnych.
Gdy przychodzi do formalnej analizy charakteru pracy takich osób, kolejny raz okazuje się, że prawo pracy nie nadąża za zmianami następującymi w gospodarce i ewolucją roli i charakteru pracownika. Pojawiają się bowiem istotne problemy z dostosowaniem sztywnych regulacji kodeksu pracy w zakresie np. czasu i miejsca pracy oraz stwierdzenia, czy pracownik mobilny znajduje się w podróży służbowej.
Outsourcing dobrym rozwiązaniemŁukasz Gajewskiprezes firmy Target BPO specjalizującej się w outsourcingu sprzedaży
Zmiany na rynku i wzrost oczekiwań konsumentów powodują, że zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów wykonujących swoje działania w terenie. Dla pracodawców oznacza to pojawienie się wielu nowych problemów
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta