Bezkarny przed zatrudnieniem
Nie wolno dać podwładnemu dyscyplinarki, jeśli nie przystąpił on jeszcze do umówionych zajęć. Można mu jedynie wręczyć wypowiedzenie
W artykule „Wymówienie przed zatrudnieniem” poruszyliśmy zagadnienie dopuszczalności rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przed nawiązaniem stosunku pracy. Taka sytuacja występuje, gdy:
- między dniem zawarcia kontraktu a dniem rozpoczęcia zadań istnieje znaczna rozbieżność czasowa, a ponadto
- w tym „martwym pracowniczo” okresie zaistnieją okoliczności wpływające na decyzję o rezygnacji z planowanej współpracy.
Przypomnijmy, że takie wypowiedzenie jest dopuszczalne, a jego okres wynosi dwa tygodnie. Jednoznacznie potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 29 października 2007 r. (II PK 56/07).
Stwierdził, że możliwość wypowiedzenia umowy o pracę nie jest uzależniona od nawiązania się między stronami stosunku pracy, a więc rozpoczęcia okresu zatrudnienia.
Obowiązki tylko pracownicze
Skorzystanie z tego trybu spowoduje zakończenie łączącego strony stosunku zobowiązaniowego, którego treścią jest podjęcie zatrudnienia w przyszłości. Nie odnosi się to natomiast do stosunku pracy, który jeszcze nie powstał.
To oznacza, że przyczyna wypowiedzenia, choć może być taka sama jak przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta