Nie rozstaniemy się z kontrolerem bez stażu
Chcąc mieć większą pewność prawidłowych warunków pracy, załogi powołują społecznych inspektorów. Ci mają wiele uprawnień a jednocześnie korzystają ze szczególnej ochrony, nawet jeśli nie spełniają ustawowych wymagań
Społeczną kontrolę przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp), sprawuje społeczna inspekcja pracy. Tak stanowi art. 185 § 1 k.p. Zasady jej funkcjonowania określa ustawa z 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (DzU nr 35, poz. 163 ze zm., dalej ustawa).
Co im wolno
Społeczni inspektorzy mogą m.in. kontrolować stan budynków, maszyn, urządzeń technicznych i sanitarnych oraz procesy technologiczne z uwagi na bezpieczeństwo i higienę pracy, sprawdzać przestrzeganie w zakładzie przepisów o ochronie środowiska naturalnego.
Wolno im także uczestniczyć w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy czy podejmować działania na rzecz aktywnego udziału załogi w kształtowaniu właściwych warunków bhp oraz oddziaływać na przestrzeganie przez nich przepisów i zasad bhp.
Społeczny inspektor ma także prawo wstępu w każdym czasie do pomieszczeń i urządzeń zakładu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta